Iсторiя Генічеська

Лікувальні грязі

ГЕНIЧЕСЬК

Генічеськ

Ласкаво просимо на сайт Генічеська та Арабатської стрілки!

Історія Генічеська

Генічеська історія

Місто Генічеськ розташований в північно-західній частині Азовського моря (Меотида), на стику північного краю Арабатської стрілки з Генічеською протокою, що з'єднує Утлюкський лиман з Сивашем (гнилим морем).

Арабатська стрілка в значній мірі зобов'язана своїм виникненням східним вітрам. Ширина її коливається в межах від 270 метрів до 5-6 кілометрів.

Ця місцевість була заселена ще в глибоку давнину, про що свідчить, виявлене при археологічних розкопках, поблизу міста, поховання епохи пізньої бронзи (II тисячоліття до н. Е.).

На Арабатській стрілці, в 5-7 кілометрах від Генічеська, знайдена вапняна антропоморфна стела X-IX століть н. е, з сарматським знаком.

Перша згадка про Генічеську міститься в указі Катерини II від 10 лютого 1784 року "Про устрій нових укріплень, в якому йде мова про фортеці Ольвіопольський, Херсонській, Дніпровської, Севастопольської, Євпаторійської, а також згадується блокгауз у Єніч, де переправа на Арабатську стрілку".

Льодорізи в Генічеськiй протоці Тонка

Назва міста походить від "дженіче" - тюркського слова, що означає "тонкий" протоку. Так поселення спочатку і називалося - Єніч, Дженічі, Геніч, а потім - Генічеськ.

Освіта Генічеська, як міста, тісно пов'язане із звільненням Причорномор'я від турецько-татарського ярма і з процесом заселення півдня України.

Російсько-турецька війна закінчилася перемогою Росії, і вона отримала по Кючук-Кайнарджійським мирним договором (1774 г.) від Туреччини величезну територію від річки Бугу і фортеці Кінбурн при гирлі Дніпра до Азова до частини прикубанських і приазовських земель.

В результаті заселення півдня України виник ряд міст: Херсон (1778), Миколаїв (1788), Одеса (1794). Разом з ними виникли невеликі населені пункти. Одним з них був Генічеськ.

Підстава Генічеська відноситься до 1784 році. Спочатку він виник, як зміцнення, призначене для оборони кордонів Росії.

Генічеськ

Генічеський маяк. Дореволюційний будинок розташовувався сто років тому далеко від берега Азовського моря

З 1849 року Генічеськ вважається містечком, воно називалося Усть-Азовського, Юзкуйской волості, Мелітопольського повіту Таврійської губернії.

Потім містечко увійшло до складу Запорізької і Дніпропетровської області і, нарешті, після Вітчизняної війни, увійшло до складу Херсонської області.

У минулому, років 80-100 тому, Генічеськ був прибережним селищем, через який проходила сухопутна солевозная дорога до Криму.

По ній українці-чумаки, переправлялися через протоку Тонку за сіллю, зі зворотнiм вивезенням її на всю Україну і на Великоросію.

У 1867 році через Генічеськ, по Арабатській стрілці, була прокладена поштова дорога до Мелітополя і Феодосії - в той час це був великий морський порт.

На всьому протязі стрілки було побудовано п'ять поштових станцій.

У 1874 році було закінчено будівництво залізної дороги Москва - Севастополь, а через два роки станція Новоолексіївка вузькоколійкою з'єдналася з Генічеськом.

І вже в 1882 році жителі містечка почали клопотати про перейменування його в посад і про структуру міського положення.

У той час місто вже налічувало 300 дворів, число жителів зросло до 1330 осіб. У місті була православна церква, єврейський молитовний будинок, чотири шинку.

Чоловічий монастир в Генічеську

Три трактирних заклада, винний склад і три горілчаних, рейнських погребів - три, торгових лавок двадцять, і два училища - російське і єврейське.

У Генічеську було два цегельних заводи, рибний склад, хлібна контора, шість лісових складів, кінний млин, поштова контора.

В кінці XIX століття і початку XX в силу швидкого підйому капіталістичного сільського господарства ще більше зросло значення Генічеського порту.

Порт був збудований між 1898 і 1912 роками. До цього не було і ознак портових споруд.

Підйом зерновой економіки Мелітопольського та Дніпропетровського повітів змусив шукати вихідного морського шляху для відправки зерна за кордон, на європейські ринки.

Молодий Феодосійський порт не в змозі був прийняти зерно i інші комерційні вантажі, а Севастополь, - як військово-морський укріплений пункт, противився якихось операцій комерційного характеру.

Дореволюційний будинок Генічеської міської управи

Колишнє Міністерство торгівлі і промисловості розробило програму будівництва двох портів: Генічеського і Бердянського.

При цьому - Генічеський порт, з осадкою для судів 3,5 метрiв, а Бердянський - 6,5.

Це невірне рішення про обмежену глибину Генічеського порту і створило для нього особливо високі накладні витрати, пов'язані з перевантаженням на океанські пароплави.

Морські судна великого тоннажу не могли заходить в порт, залишалися на рейді. Так мёлководний, порт став втрачати своє значення.

Але до 1912 року порт був побудований швидкими темпами, в дві черги, вантажообіг його піднявся до 16 мільйонів пудів експорту зерна і трьох-чотирьох мільйонів пудів вантажів районного і місцевого значення.

Морський транспорт був дешевше залізничного. Порт був обладнаний приводним каналом довжиною в 2,5 кілометра, дерев'яної пристанню в 78 метрів і 26-ю поперечними пірсами для навантаження солі, вивантаження вугілля та інших вантажів.

У 1890 році, в Генічеську грунтується Санкт-Петербурзький міжнародний, комерційний банк (будівля колишньої середньої школи №2), по вулиці Миру були побудовані складські приміщення для зберігання зерна.

У 1903 році Генічеську присвоюється статус міста.

І хоча місто довго час зберігав напівсільський вигляд, населення його швидко росло.

У 1912 році тут проживало 13700 осіб. Єдиним культурним вогнищем був аматорський театр, для якого земство в 1911-1912 роках побудувало будівлю - театр "Гігант".

Будівля митниці в Генічеську

А в 1914 - театр "Ренесанс" - який одночасно був ілюзіоном (кінотеатром).

У місті відкрилося п'ять банків: "Селянський - споживчий банк", "Банк товариства взаємного кредиту", "Кустарний банк", "Санкт-Петербурзький комерційний банк" (зараз банк "Аваль") на вулиці Юзкуйской (пр. Миру) і п'ятий - філія "Азово-Донського сільськогосподарського банку" - перебував у будівлі медучилища.

З розважальних закладів найбільшим був ресторан "Європа" - місце нинішнього вузла зв'язку. Там, де сьогодні знаходиться магазин №9, була будівля ощадної каси.

Загальна міська площа до революції визначалася в 446 га. Після 1917 року - 810 га, з урахуванням розподілу під нову забудову, а також задоволення землею приміських господарств.

Всього в забудованій частині міста налічувалося 43 кварталу при 24 вулицях: вулиця Соборна (Воровського), Новицька (раніше - Кримська, Старопоштова), Пушкіна, Пушкарская, - при радянській владі (Карла Лібкнехта, потім - Леніна), Вокзальна (Володарського), Юзкуйская (проспект Миру), Сімферопольська (Червоноармійська), Чонгарская (Полеглих за революцію), Скобелєва (Петровського), Казакова (Махарадзе), Каракуйская (Пушкіна) , Мала Одеса (Коцюбинського), Мустопойская - вул. Карла Маркса, Спуск Портовий, Ярмаркова площа (парк Шевченка), Колодязна площа - (сквер по вулиці Полеглих за революцію), Сінна площа (вулиця Зелена), Монастирська (Красного Октября), Селитебная площа (Кірова), Раковская (Червоно Козача), Свердлова. ..

Вулиця Олександра II в Генічеську

Будівля, де зараз знаходиться магазин "Ласунка", належало купцеві Островському. У ньому знаходився горілчаний склад і магазини, а в підвалах - велика турецька пекарня.

На перехресті вулиць Вокзальної та Соборної - пекарня Мурадідів, де зараз спортзал колишньої школи №6.

У дворі побуткомбінату була пекарня Сергія Кащіріна, там випікали хліб для морських судів, галети, чорний хліб.

Ще була пекарня Греве - двір позавідомчої охорони. Найбільша кондитерська фабрика належала родині Богуславських і перебувала на місці двору нинішньої пошти.

На проспекті, через дорогу від "Ренесансу", (колишній кінотеатр "Спартак"), під залізним дахом кріпилися ваги "Коромисло", обслуговували їх вагарі-євреї.

Основне місце в житті Генічеська та Приазов'я займала оптова торгівля зерном і хлібом.

У місті було кілька іноземних представництв і контор: французька "Луї Дрейфус і компанія" - вулиця Юзкуйская - частково двір колишньої швидкої допомоги. Іноземна контора Міфеніті Перлоренец - зараз двір і будівлю РВВС.

Хлібом і зерном торгували: Гізі, Інглессі, Луї Дрейфус, Леві, Нейтін, Стояновський, Дукаревіч, Коган, Тимофєєв, Рашевський, Міхельсон, - склади Міхельсона розташовувалися по вулиці Скобелєва, де зараз стоматологічна поліклініка.

Генічеськ. Земськой та залізничний мости через протоку Тонку

У Генічеську був і заводик сельтерской води - власник Гавуріна - вулиця Новицького (Леніна) - колишній дiтсадок "Оленка". На місці колишнього магазину №19 - був трактир Кабанова, поруч готель "Азов".

На місці їдальнi медучилища і спорткомплексу - був заїжджий двір Федора Омеляновича Василенка, зберігся і невеличкий хутір (хутір Василенко), зараз село Червонопрапорне в Іванівському районі.

Найбільший заїжджий двір належав Масюкову - вулиця Соборна, напроти входу на стадіон "Будівельник".

На спуску, біля їдальні "Тавричанка" та магазину №9 - двоповерхова будівля, на якому проставлені ініціали Романа Калімбет: РЛК, МРК, ЯРК - дата побудови 1909 рік. Пізніше цей будинок стане власністью Івана Ярового.

Порт і набережна в Генічеську

На другому поверсі він влаштує готель, в напівпідвальних приміщеннях, де зараз кафе "Лілія" та кафе-бар "Рішельє" - розміщувався трактир з дубовими лавами і столами.

В основному його відвідували іноземні моряки, биндюжники, вантажники. У двоповерховому будинку Нікоса Фіоренті, де зараз знаходиться бухгалтерія портопункту, на першому поверсі була кав'ярня, на другому - готель, з чотирма мебльованими кімнатами.

У цьому будинку в 1913 році зупинявся Дмитро Ульянов.

Набережна в Генічеську

У місті було багато кав'ярень. У дворі банку "Аваль" була кав'ярня Гізі, кав'ярня з більярдом була власністю грека Міссурі, перебувала на другому поверсі будівлі на розі проспекту Миру (Юзкуйской) і Червоного жовтня.

Заклад було суто чоловічим, жінкам навіть підходити до нього не дозволялося.

На місці колишнього книжкового магазину розміщувався трактир Шаповалова.

До революції в місті були дві біржі - легкова і вантажна. Легкова - лінійки, фаетони, тачанки. Перебувала у краю дороги на східній стороні вулиці Соборній.

Вантажна була за старим базаром (кут Володарського і спуск Портовий) - брички, мажари, дроги і інший вантажний транспорт. Тягловою силою були коні, воли, верблюди.

У Генічеську було близько 30 артезіанських колодязів: на площі Колодязній - нині сквер по вулиці Полеглих за революцію, на вулиці Чонгарськiй , Скобелєва (Петровського), на Сінний площі - район вулиці Зеленої, у дворі солепромишленіка Оренанского - нині провулок Московський , у дворі млина "Товариство" - харчосмаковiй фабрики.

На млині Троніка-1 - спорткомплекс медучилища, на млині Троніка-2 - прядильно-ткацька фабрика, на ярмарковій площі - нині парк Шевченка. Між спуском Портовим і будинком Нікоса Фіореніті і т.д.

Генічеськ. Азовське море . Купальні

Будівля, де зараз знаходиться краєзнавчий музей, належав родині Григорія Островського.

Будинок, по проспекту Миру, де знаходиться тубдиспансер, належав торговцю Баткіну. А на місці аптеки №42 був горілчаний склад Третьякова.

Власниками вальцевих млинів були: Файн Гроссман, Давид Беренгардт, Абрам Гольдштейн, галасливість, Троник, Набірко, Проектор ...

Анализ сайта - PR-CY Rank