Головна

Iсторiя Генічеська

Рожеве озеро

Арабатка курортна

Цілющі джерела

Як дістатися

Генiчеський архiтектор

Острів Бірючий

Робота з відпочиваючими

Лікувальні грязі

Ціни в Генічеську

ГЕНIЧЕСЬК

Генічеськ

Ласкаво просимо на сайт Генічеська та Арабатської стрілки!

Аркадій Йосипович Савініч - перший архітектор Генічеська
Маю честь представитися, Аркадій Йосипович Савініч - перший архітектор Генічеська

Аркадій Йосипович Савініч - архітектор Генічеська

В продовження теми про збереження історичного вигляду і охорони культурних пам'яток Генічеська. Не в приклад того ж Бердянську, в нашому місті немає не тільки переліку історичних об'єктів, що охороняються на регіональному рівні, а й самого поняття історичного центру міста.

Питання існування історичного архітектурного спадщини в Генічеську ніколи на моїй пам'яті не піднімалося. А якщо немає пам'ятників, то і зберігати / охороняти нема чого.

Тому і знищуються у нас бездумно і безжально арка Калімбет, а також інші будівлі і архітектурні форми дореволюційної споруди.

Тому, і будуються в самому центрі потворні МАФи, а будь-який власник старовинної будівлі має повне право ліпити на нього і з нього все, що йому заманеться.

Скажімо прямо, не так багато архітектурне надбання Генічеська, щоб розкидатися ім.

Ще кілька років тому в Адресних календарях Таврійської губернії я виявила ім'я губернського архітектора, а після і архітектора Генічеська Аркадія Йосиповича Савініча.

В цьому році я приступила до роботи з архівними документами, що проливають світло на особистість і долю першого міського архітектора.

Чим більше я дізнаюся про Савініче, тим сумніше стає від того, що в інших містах будівлі, побудовані за його проектами, охороняються законом, а у нас навіть ніхто не знає, що саме він проектував і будував.


До кінця 19 століття Генічеськ був невеликим село, суцільно складається з хаток мазанок.

Центром, осередком усього життя і єдиними значущими спорудами були собор і двоповерхова контора Соляного правління з митницею.

З пояснювальної записки інженер-полковника П.А.Самойлова, автора проекту Генічского маяка, до кошторису на будівництво маяка в 1873 році:

«Містечко Генічеськ є ніщо інше як невелике село, в якій немає навіть волосного правління ...

Місцеві споруди все з глини, перемішаної з гноєм, даху земляні. При такій системі більшість будинків під час дощів сильно страждає і вони досить часто розвалюються.

Повна відсутність будівельної техніки становить причину того, що в Генічеську немає майстрових.

У Генічеську немає ніяких будівельних матеріалів, крім глини і піску, так це останній черепашкового властивості і вимагають просіювання.

Простих чорноробів також важко мати по найму, тому що з незначного числа жителів, кожен зайнятий по своєму хлібного господарству або знаходиться на рибних промислах, оточуючих Генічеськ, отримуючи добру платню і за довгостроковим контрактом ».


Вирішальним фактором для розвитку міста стало будівництво гілки, що з'єднує Генічеськ з Лозово-Севастопольської залізницею.

З цього часу містечко стає важливим пунктом, у яких велике промислове значення, через який направляються з Ростова і Таганрога вантажі, переважно антрациту на Херсон а також Одесу і Миколаїв.

Колись знаходиться в стороні від основних магістралей селище Усть-Азовське починає бурхливо розвиватися: будуються маяк, порт, церкви, відкриваються державні установи.

Зростання вантажообігу в порту сприяв розвитку всієї економіки міста, підприємств і комерційних банків. Все це в кінцевому підсумку вимагало будівництва нових будівель.

З огляду на те, що Генічеськ був невеликим містечком, власного архітектора він не мав, а проектували і будували всі будівлі губернські архітектори, які складалися в штаті будівельного відділення губернського правління в м.Сімферополь.

З 1910 по 1916 рік посаду губернського архітектора займав інженер Аркадій Йосипович Савініч.

До моменту призначення на цю посаду, за плечима Аркадія Йосиповича був уже солідний досвід і авторитет в професійних колах.

Народився Аркадій Йосипович в 1866 році в родині судді.

Початкову освіту отримав в Великолуцького і Віленському реальних училищах.

У 1885 році вступив до Петербурзького інституту цивільних інженерів і через п'ять років з відзнакою закінчив курс по першому розряду.

Ще під час канікул 1887 і 1888 років А. Савініч брав участь при роботах з внутрішнього оздоблення храму Святого Володимира в Херсонесі Таврійському.

Після закінчення навчання в Інституті, А. Савініч був помічником головного архітектора, академіка Н. Чагіна, при роботах по внутрішній обробці, а також при побудові нової церкви в маєтку А. Г. Кузнєцова «Фарос» у Байдарських воріт.

У 1890 році А. Савініч зарахований до Технічно-будівельному комітету, а в 1891 році - до канцелярії обер-прокурора Священного Синоду.

З 1892 року обіймає посаду молодшого інженера будівельного відділення оренбурзького губернського правління.

Список останньої царської міської думи Генічеська
Список останньої царської міської думи Генічеська

У цей період за його проектами в Оренбурзі будуються монастирські архітектурні комплекси, єпархіальне жіноче училище, будівля залу засідань міської думи, які сьогодні визнані пам'ятками історії та культури регіонального значення.

У 1908 році А.І.Савініч став гродненським архітектором, а в 1910 році отримав призначення в губернське місто Сімферополь.

Протягом 6 років, проведених Криму, Аркадій Йосипович багато і плідно працював, завдяки чому вписав своє ім'я в кам'яну літопис Сімферополя і Таврійської губернії.

Більшість будівель, спроектованих Савнічем, відомі і також є об'єктами культурної спадщини Криму. Зокрема, це проект караїмської кенаси і численні проекти житлових будинків.

Можна сказати, що Генічеську дуже пощастило, коли в 1916 році посаду першого в історії міського архітектора отримав саме А.І.Савініч, який аж до революції жив і працював в нашому місті.

Що ж знає Генічеськ про Савініче, якими його роботами може похвалитися в приклад Оренбурга і Сімферополю?

Тут дозволю поставити собі три крапки і сподіваюся, що все-таки у цієї розповіді буде продовження.

Дуже хочеться вірити в те, що історія справжня, а не вигадана, в кінці кінців, зацікавить не тільки краєзнавців, а й можновладців.

Ірина Здоровцова

Анализ сайта - PR-CY Rank