Головна

Iсторiя Генічеська

Рожеве озеро

Арабатка курортна

Цілющі джерела

Як дістатися

Генiчеський архiтектор

Острів Бірючий

Робота з відпочиваючими

Лікувальні грязі

Ціни в Генічеську

ГЕНIЧЕСЬК

Арабатка курортна

Ласкаво просимо на сайт Генічеська та Арабатської стрілки!

Генічеськ

Арабатка курортна

Короткий огляд природних багатств Стрілки почнемо з мінеральних вод.

За висновком Українського науково-дослідного інституту курортології та фізіотерапії, ці води мають бальнеологічну цінність по своїй мінералізації, хімічному складу і наявності біологічно активних речовин, таких, як йод, бром, кремнієва кислота.

Ці мінеральні води можуть бути використані для лікування захворювань опорно-рухового апарату, периферійної нервової системи та інших недуг.

Відсутність аміаку і нітратів і присутність кремнієвої кислоти в кількостях вище мінімальних лікувальних норм, а також той факт, що ці води є термальними, т. Е. Нагрітими жаром земних глибин до високої температури (78 ° С), значно збільшують їх бальнеологічну цінність.

Крім цілющих вод, на самій Стрілці і поряд з нею є майже невичерпні запаси лікувальної грязі і ропи.

Багато дослідників вже давно відзначали, що озера Перекопу і затоки Сиваша дуже багаті високоякісними лікувальними грязями.

У деяких озерах Генічеського району - таких, як озера Салькове, Генічеське (це вже на Стрілці), і в протоці Кручене гирло фахівці підрахували запаси лікувальних грязей і довели можливість будівництва в цих районах грязелікарень.

Ще один потужний лікувальний фактор - ропа (сольовий розчин) озер і заток.

На жаль, лікувальні грязі, ропа, мінеральні води практично в цьому районі не експлуатуються, хоча потреба в них велика.

Як вже говорилося, курортні ресурси - це не тільки багатства, укладені в земних надрах. Дуже сприятливі для здоров'я і загальні природні умови Приазов'я.

Практично майже вся прибережна акваторія мілководна; умовна лінія, що з'єднує на карті точки з глибинами 2 м, проходить на відстані 50-200 м від берега.

Тепле Азовське море ніде не обривається різко на глибину і тільки на значній відстані від берега стає небезпечним для недосвідченого плавця.

Чи можна придумати більш зручне місце для дитячого пляжу!

Тут слід зупинитися на деяких особливостях пляжів на узбережжі різних морів, які роблять їх дуже цінними в лікувальному відношенні.

Ці пляжі як би самою природою пристосовані для прийому сонячних, піщаних і повітряних ванн, купання, фізичної зарядки, просто для відпочинку біля води.

Вибираючи ділянки берега під пляжі, фахівці звертають увагу на якого складається їх матеріал. Зокрема, крупність, однорідність, забарвлення, мінералогічний склад піску, його радіоактивність, відбивна здатність і деякі інші параметри повинні відповідати певним вимогам.

Так, наприклад, від відбивної здатності пляжу залежить його тепловий баланс, який в свою чергу визначає можливість проведення на пляжі ряду лікувальних процедур.

Має значення і те, як і чим забруднене пляж до початку експлуатації, в якій мірі заріс він травою або чагарником.

Враховуються також ширина пляжу, довжина, ухил берега і підводного схилу, захищеність від вітрів, рельєф пляжу і дна моря.

За всіма цими показниками кращими вважаються пляжі Арабатськой стрілки.

На її широких піщано-черепашкових берегах можуть вільно розміститися тисячі відпочиваючих, абсолютно не заважаючи один одному.

Правда, є одна обставина, яка дещо знижує цінність Арабатська пляжів: влітку в деякі, хоча і короткочасні, періоди при вітрах західних румбів повітря просякнутий неприємним запахом гниючих водоростей і сірководню.

Клімат Арабатки теж є цінним лікувальним фактором і обов'язково буде враховуватися при її освоєнні.

Кандидат географічних наук А. В. Єна люб'язно надав для цього видання зібраний ним матеріал про кліматичні особливості та перспективи курортного використання Арабатської стрілки. Ось основні риси клімату цього району.

Найбільш низька температура води відзначена тут в січні. В цей час Азовське море, як правило, вкрите кригою, температура води - близько 0 ° C.

Тільки в Арабатській затоці зберігається позитивна температура: + 1 ° C. У березні вода починає прогріватися, а до кінця весни її температура досягає 16-18 ° C.

Влітку температура води в прибережній акваторії стрімко піднімається і в погожі липневі дні досягає 30-32 ° C. З другої половини серпня вона починає знижуватися, восени коливається від 6 до 10 ° C.

Температура повітря протягом року має правильний хід. Взимку ртутний стовпчик не опускається нижче -2,4 -3,2 ° C, опадів у цей час випадає близько 40 мм на місяць, днів з сильними вітрами (більше 15 м / сек) буває не більше одного-двох на місяць. Переважають вітри східних напрямків. Прибережна акваторія найчастіше покрита льодом.

Навесні температура повітря швидко піднімається до 14-16 ° C, кількість опадів досягає максимуму - 50 мм на місяць. Днів з сильними вітрами східних напрямків - не більше 2-3 на місяць. Вітри такі ж, як взимку. У березні море ще покрито льодом, проте в квітні - травні лід сходить. Письменник В. Маковецький так розповідає про льодах Азовського моря: "Рання весна. На море лід, тороси один на одного лізуть, ніби в Арктиці. Буває, наторосіт з триповерховий будинок. Крижину заганяє на 7 м в пісок. Причал (в Сольпроме - Ю . Ш.), якщо залишити на зимівлю, - зріже. Тому причал прибирають до зими, навесні будують ". Майже весь квітень хвилювання моря досягає 2-3 балів, а в травні море відносно спокійно.

Літо в Приазов'ї дуже тепле, середня температура повітря 23-23,8 ° C. Опадів випадає не більше 45 мм, до кінця літа кількість їх зменшується до 20 мм на місяць. Днів з сильними вітрами трохи - 0,8-1 на місяць. Вітер в цей час зазвичай змінює напрямки: від східного і північно-східного до західного. Хвилювання моря коливається в межах від 1 до 2-3 балів.

Восени починається загальне зниження температури повітря і води моря. Опадів випадає небагато - 10-25 мм в місяць. Кількість днів з сильними вітрами збільшується до 2,5 в місяць. Переважають вітри західного напрямку, штормового типу, з хвилюванням 2-3 бали.

В цілому кліматичні умови Арабатської стрілки, як і інших степових районів Криму, з другої половини весни і до початку осені сприятливі для туризму та повноцінного відпочинку.

З жалем доводиться констатувати, що Арабатська стрілка, маючи в своєму розпорядженні багатьма ресурсами, якими природа обділила інші куточки нашої країни, не має прісної води (у кримській її частини).

За геологічними умовами тут і не можуть утворитися запаси підземних вод, які можна було б добути свердловинами. Однак з цього становища є вихід. Фахівці пропонують налагодити водопостачання Стрілки шляхом прокладки гілки Північно-Кримського каналу або трубопроводу великих розмірів.

І, може бути, вже в доступному для огляду майбутньому зметнуться над жовтими пісками пляжів білі будівлі здравниць, побіжать в різних напрямках зручні доріжки, зашелестять листям зелені насадження.

Будинки будуть будуватися на палях: тільки так, вважають фахівці, можна гарантувати цілісність споруд. Будівлі витягнуться поперек Стрілки, відповідно до напряму панівних вітрів.

Здравниці можуть приймати які потребують лікування і відпочинку, як в теплу пору року, так і в холодну; хворих лікуватимуть термальними водами, ропою, лікувальними грязями, повітряно-сольовими ваннами.

Любителі морських подорожей мріють використовувати не тільки Азовське море, а й акваторію Сиваша для розвитку вітрильного спорту. І якщо їх мрії здійсняться, білі вітрила яхт попливуть над синьою водою. Замкнутість басейну забезпечить безпеку плавання навіть недосвідченим мореплавцям, а екзотичні безлюдні острови, лабіринти проток зроблять подорож захоплюючим і романтичним. Звичайно, відвідування заповідних островів будуть можливі тільки в періоди, коли присутність людини не порушує спокою їх пернатих мешканців. До речі, в Азовському морі яхтсмени вже випробували морський шлях. Влітку 1979 р уздовж Арабатської стрілки з Генічеська до Казантипу і далі до Керчі пройшла на яхтах спільна експедиція газети "Кримський комсомолець" і туристського клубу ДЗГ "Спартак".

У більш віддаленій перспективі, мабуть, не тільки Стрілка буде освоєна в курортному відношенні. Світлі будівлі здравниць піднімуться і на протилежному березі Сиваша, утворюючи єдину курортну зону зі зручним поромних і катерних сполученням між обома берегами.

Курортне освоєння Арабатської стрілки буде прямою відповіддю на постанову ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС 7 січня 1982 року "Про заходи щодо подальшого поліпшення санаторно-курортного лікування та відпочинку трудящих і розвитку мережі здравниць профспілок". Важливу роль в загальній стратегії курортного будівництва в Криму, в тому числі і на Арабатській стрілці, покликана зіграти створена з ініціативи Кримського обкому Компартії України цільова програма "Курорт", в якій намічено проведення фундаментальних і прикладних досліджень щодо вдосконалення рекреаційного та курортного використання природних ресурсів нашого півострова.

У жовтні 1982 р Ялті відбулася виїзна сесія Наукової ради з проблем біосфери Академії наук СРСР. Йшлося про раціональне використання та охорону курортних ресурсів Криму: ряд доповідей був присвячений проблемам освоєння Азовського узбережжя, зокрема, Арабатської стрілки. Автори повідомлень послідовно вказували на необхідність використання багатих природних ресурсів Приазов'я. Розрахунки, зроблені співробітниками Сімферопольського держуніверситету і КримНДІпроект, показують, що при сформованих низьких темпах освоєння ємність рекреаційної системи узбережжя до 2000 р складе всього 20,3 тисячі місць, або 2 відсотки граничної місткості. Співробітники КримІІІпроекта розробили схему районного планування Азовського узбережжя Криму. Відповідно до цієї схеми два району з п'яти будуть розташовані на кримській частині Арабатської стрілки.

Але все це в майбутньому, а поки ми переконалися в тому, що можливості курортного освоєння Стрілки, дійсно, великі. Як вони використовуються в даний час, ми побачимо, продовжуючи нашу подорож. Зліва по маршруту Сиваш, праворуч, стоїть тільки піднятися по піщаних дюнах на кілька метрів вище дороги, відкривається безмежна даль моря. І якщо на початку шляху на березі час від часу миготіли намети "дикунів", то тепер вправо і вліво від нас - пустельний пляж. Після Сольпрома, який знаходиться приблизно в 10 км від південного закінчення Стрілки, тільки на 40-му кілометрі вперше зустрічається житло. Це хутір Рожкова. З дороги добре видно старий будинок, поруч - будиночок сучасної споруди з ракушняка. Кілометрів за шістнадцяти від хутора - притулок пастухів, цистерна для води, а ще кілька кілометрів на північ від - хутір Потоманово. Колись тут було село того ж назви, воно виключено з облікових даних у зв'язку з переселенням жителів. Зараз на хуторі кілька будинків, колодязь. Поруч пасуться коні, корови. У дороги радує око висока, розлоге дерево, єдине в цій місцевості.

У півтора кілометрах звідси розташувалося дослідне рибне господарство. Вправо від основної дороги відгалужується така ж піщана дорога, перегороджена шлагбаумом. Над шлагбаумом - щит з написом: "Дослідне господарство імені Адмірала Нахімова. Вилов риби та ракоподібних заборонений".

Фахівці дослідного господарства займаються розведенням деяких порід риб в штучних водоймах.

Ось, мабуть, і все "населені" місця в центральній частині Стрілки. Курортних, оздоровчих споруд тут немає.

Приблизно в 8-9 км від дослідного господарства проходить межа Кримської та Херсонської областей: між землями радгоспів "Азовський" Генічеського і "Семисотка" Ленінського районів.

А там, де стоять будинки і водокачка хутора Валок, перебувала кінцева станція залізничної гілки від Генічеська.

Освоєна територія Арабатської стрілки починається на північ від газопромислу. Перший в ряду піонерських таборів, пансіонатів, будинків відпочинку, що розмістилися на березі Азовського моря, - табір з назвою, яке чітко визначає його відомчу приналежність, - "Блакитне полум'я".

І дійсно, він належить Дніпропетровській виробничому об'єднанню газового господарства. Зручні дво- і триповерхові корпуси, спортивні майданчики, пляж - тут є все для повноцінного відпочинку і оздоровлення дітей робітників і службовців цього підприємства.

У 5-6 км від "Блакитного полум'я" лежить село Стрілецьке, воно майже на 5 км витягнулося уздовж дороги.

Колишнє його назва - Чокрак, що в перекладі означає озеро. Так продовжує називатися невелике солоне озеро, розташоване на південь від села.

У селі знаходиться винсовхоз "Азовський", за яким закріплено 2,5 тисячі гектарів сільськогосподарських угідь, 175 гектарів садів і виноградників.

У Стрілецькому розмістилися пансіонати "Хвиля", "Гренада" і піонертабір "Лелека", а трохи північніше села - піонертабору "Дніпро", "Дружба", "Приморський", "Бригантина", "Орлятко", "Буревісник".

Уздовж дороги тягнуться ділянки зі світлими будовами, квітниками.

У 17 км від Стрілецького розташоване село Щасливцеве, також витягнуте уздовж дороги і моря.

Його сільській Раді підкоряються села Генічеська Гірка, що лежить на північ від Счастливцева, і Приозерне. У селі Приозерному ви побачите солепромисли; це друге місце на Арабатці, де видобувають сіль (перше, як ви пам'ятаєте, на південному її кінці, в Соляному).

Видобуток ведеться в солоному озері Генічеському, яке лежить в самому центрі півострова Семенов кут, який пристав до північного кінця Стрілки.

Генсольпром - один з найстаріших і, додамо, найбільших солепромислів півдня України. До революції на промислах, зосереджених в районі Генічеська, добувалося близько п'яти мільйонів пудів солі, працювало понад дві тисячі заробітчан, які збиралися з різних місць Росії.

Каторжні умови праці у видобувачів солі на північному кінці Арабатки нічим не відрізнялися від умов на її південному краї, в Соляному.

В наші дні праця людини на солепромислами значно полегшують машини. Зараз в озері Генічеському щорічно добувають 12 тисяч тонн солі.

У Приозерному працює завод, який випускає кухонну сіль різних сортів помелу, а також вітамінізовану - для потреб тваринництва.

Винрадгоспи "Арабатську", центральна садиба якого знаходиться в селі Щасливцеве, належать 4 тисячі гектарів сільськогосподарських угідь; з них 108 гектарів - сади і виноградники.

Господарство - багатогалузеве, основний напрямок - виноградарство, виноробство, тваринництво, тонкорунное вівчарство.

Обидва села, Щасливцеве та Генічеська Гірка, влітку заповнюють відпочиваючі.

Південь і на північ цих сіл тягнуться вздовж берега пансіонати, будинки відпочинку і, звичайно ж, піонерські табори: імені космонавта В. М. Комарова, "Прибій", "Орлятко", "Сокіл", "Дельфін" та інші.

Всього на Арабатці налічується близько сотні дитячих таборів, які не менше пансіонатів, будинків відпочинку. Є дві стоянки автомобілів.

Різного роду оздоровчі установи на херсонській частині Стрілки належать промисловим підприємствам України: Інгулецькому і Новокриворізький гірничо-збагачувальним комбінатам, Новокаховському електромашинобудівний завод, Новомосковському трубному заводу і іншим.

За сезон сюди приїжджає більше ста тисяч чоловік.

Фахівці вважають, що рівний, нейтральний клімат Арабатки особливо корисний дітям.

Він, в силу своєї "вирівняні", дозволяє дитячому організму порівняно легко адаптуватися до місцевих умов. На клімат Арабатки, та й усього Приазов'я, як природний регулятор діє тепле Азовське море.

Воно "не дозволяє" температурі повітря здійснювати різкі скачки, трохи підвищуючи її взимку і знижуючи влітку.

Саме щадний мікроклімат Арабатки в поєднанні з теплою азовської водою, золотими пляжами і цілющим повітрям, насиченим дрібними морськими частинками і настояним на ароматі степових трав, робить Стрілку одним з найперспективніших курортних районів країни.

Але поки, як ми бачимо, освоєна порівняно невелика її частина.

Близько десяти років тому за завданням Держбуду УРСР київський інститут "Діпромісто" розробив генеральний план, яким передбачено створення двох великих курортних районів - Генічеського і Стрілецького, - що складаються з 14 відпочинкових комплексів на 90 тисяч місць.

За цим планом для будівництва оздоровчих закладів поряд з державними капіталовкладеннями залучаються кошти підприємств і організацій.

На пайову участь тут будуть будуватися під'їзні дороги, лінії електропостачання, зв'язку, медичні установи, об'єкти побутового обслуговування, упорядковувати і озеленюватися внутрішні та прилеглі до комплексам території.

Поки ж на Стрілці немає єдиних мереж постачання водою, теплом, електрикою, немає і каналізації з очисними спорудами.

З спроектованими і добре побудованими базами відпочинку нерідко сусідять примітивні, невпорядковані пансіонати та піонерські табори.

Таке становище склалося за роки безсистемної забудови цього унікального курортного місця.

Зараз по Арабатській стрілці нелегко проїхати. Хоча від Генічеська до Стрілецького тягнеться асфальтоване шосе і по ньому часто ходять автобуси, дорогу настільки заносить піском, що самого асфальту практично не видно.

Деякі ділянки дороги, ближче до Генічеську, сильно розбиті, тут багато безладно лежать бетонних плит, будівельного сміття і т. Д. Мабуть, в цих місцях колись приймалися за будівництво дороги, але так і не довели справу до кінця.

Подолавши останні десятки метрів по Арабатській стрілці, переїжджаємо по вузькому залізному мосту через протоку Тонкий і по крутому підйому в'їжджаємо в одноповерховий місто Генічеськ, розташований на узбережжі Утлюкського лиману. Саме місто виникло порівняно недавно, в 1784 р, але в цій місцевості біля моря люди селилися давно.

Археологи знайшли тут курганні поховання епохи пізньої бронзи (друга половина II - початок I тисячоліття до н. Е.), А на півночі Арабатської стрілки, поблизу Генічеська, - антропоморфну стелу II-III століття н. е. з сарматським знаком.

Назва Генічеськ походить від тюркського слова "дженіче" - тонкий (в перші роки після заснування містечко називалося ще й Усть-Азовським, але потім залишилося одне це назва).

Жваво рости Генічеськ став з 1835 р, коли через нього і далі по Арабатській стрілці був прокладений поштовий тракт до Феодосії.

Ще більшого значення Генічеськ придбав в 1876 р, коли до нього від недавно побудованої залізниці Лозова - Сімферополь була прокладена залізнична гілка. З його порту щорічно відправлялося на експорт понад 4 мільйонів пудів зерна.

У наш час Генічеськ - районний центр, в якому працює кілька промислових підприємств; в їх числі - відомі на Херсонщині рибоконсервний і арматурний заводи.

Рибоконсервний завод випускає понад 12 мільйонів умовних банок, його продукція користується попитом не тільки в багатьох містах Союзу, але і йде на експорт в країни соціалістичної співдружності.

А вироби арматурного заводу застосовуються на новобудовах Сибіру і Далекого Сходу, республік Прибалтики та Закавказзя.

Крім загальноосвітніх шкіл, працюють в Генічеську музичне і медичне училища, є районний Будинок культури, бібліотеки, історико-краєзнавчий музей.

Хороша шосейна дорога веде з Генічеська в Новоолексіївку. Звідси кримчани по московській трасі повертаються до Криму, а гості нашого півострова можуть продовжувати свою подорож на північ.

Тепер саме час перебрати в пам'яті все побачене на унікальній піщаній косі з її тихою, непомітною красою, задуматися про насущні її проблемах. Але про проблеми - в наступному розділі.

Туристським групам, які збираються йти по Стрілці пішки, радимо ще раз ретельно підготуватися до подорожі по маршруту. Майте при цьому на увазі, що запастися водою ви зможете тільки в рідкісних пунктах, розташованих один від одного на досить великих відстанях.

Легше, ніж пішоходи, можуть здолати Арабатку велотуристи.

Анализ сайта - PR-CY Rank